1.Dziś ostatnia Msza Rodzin przed przerwą wakacyjną. Patrząc na nasz mijający rok duszpasterski jestem pełen wdzięczności za wszystko, co się w tym czasie wydarzyło. Dziękuję Wam za to wspólne wędrowanie. Oczywiście pomimo tego, że Msze Rodzin są na czas wakacyjny zawieszone, to w innych kościołach w Kopenhadze będą odprawiane msze w niedziele. Zachęcam Was do uczestnictwa w mszach w Waszych parafiach, z których pochodzicie. Jeśli jesteście związani z kościołem Augustyna bardzo mocno, to przypominam, że naszym kościołem parafialnym jest Sankt Ansgar Kirke, czyli katedra katolicka znajdująca się na Bredgade 64. Będzie to niezwykle miły gest jedności z naszą parafią, jeśli zdecydujecie się wziąć udział w mszach właśnie tam. Tak w ogóle, to przy tej okazji chciałbym również wspomnieć o jednej ważnej kwestii formalnej, którą chciałbym od sierpnia bardzo uporządkować. Wielu z Was nie jest zapisana w rejestrze katolików w Danii, co nierzadko sprawia pewne kłopoty przy wydawaniu przeze mnie dla Was różnych zaświadczeń. Mogę to robić przede wszystkim dla osób, które są zapisane w naszej parafii. Taki zapis w Danii jest możliwy jedynie przez wypełnienie formularza podatkowego (tzw. kirkeskat) i w taki sposób robią to wszystkie wspólnoty wyznaniowe w Danii. Jestem w trakcie przygotowywania biuletynu, który szczegółowo wyjaśni funkcjonowanie tego systemu. Jeśli już się orientujecie o co w tym chodzi i jeśli potraficie wypełnić formularze, to możecie je pobrać poniżej – są w dwóch wersjach – jedne po polsku (dla osób indywidualnych) oraz po duńsku (wersja dla rodzin). Możecie wypełnić ręcznie, a następnie przesłać mi fotokopię na mój adres mailowy pr@jesuitterne.org – w zakrystii mamy również te formularze wydrukowane, można podejść po nie po mszy.

Registreringsblanket – familieversion_

Registreringsblanket-POLSK

Dla tych, którzy potrzebują więcej informacji przed wypełnieniem formularzy, bardziej szczegółowe wskazówki i wyjaśnienia dostarczę w sierpniu.

Po wakacjach pierwszą Mszę Rodzin odprawimy 12 sierpnia. Życzę wszystkim udanego czasu urlopowego!

2. Jest jedno wydarzenia, podczas którego możemy się spotkać w lipcu. Od 9 lipca (poniedziałek) do 13 lipca (piątek) odbywać się będą w naszym kościele koncerty w ramach Summer Jazz Festival w Kopenhadze. Dużą część muzyków stanowić będą polscy wykonawcy. Szczegółowy program koncertów znajdziecie na stronie kościoła w “newsach”. Oraz na stronie jazz.dk (wpisując w wyszukiwarkę nazwę naszego kościoła). Na wszystkie 9 koncertów jest jeden bilet wstępu za 120 / 80 koron (dorośli / dzieci). Po każdym wieczorze koncertowym będzie możliwość pobycia razem przy lampce wina.

3. Osoby, które zapisały się na warsztaty z komunikacji z dziećmi z panią Blanką Parnak zapraszamy na drugie spotkanie, które odbędzie się 30 czerwca o godz. 13:00 w sali kominkowej (wejście przez kościół).

4. W tym roku realizujemy projekt, który ma ujednolicić styl dekoracyjny naszego kościoła. Figury św. Ignacego Loyoli, naszego założyciela, oraz św. Franciszka Ksawerego, jednego z pierwszych naszych towarzyszy i misjonarza, który dotarł do Japonii i wybrzeży Chin, zostaną przeze mnie przewiezione do Opola, do duszpasterstwa akademickiego Xaverianum, którego patronem jest św. Franciszek Ksawery. W ich miejsce umieścimy ikony św. Ignacego i św. Franciszka, wykonane dokładnie w takim samym stylu jak ikony św. Augustyna i św. Brygidy, które znajdują się na pierwszych filarach zaraz po wejściu do kościoła. Koszt projektu szacujemy na 60 tysięcy koron (wykonanie odpowiednich desek i zdobień, następnie malowanie ikon). Jeśli ktoś z Was chciałby wesprzeć projekt, może to zrobić wysyłając pieniądze na nasze konto z dopiskiem “ICONS”:

Regnr.: 2191
Kontonummer: 7561115391
Den internationale nummer er:
IBAN: DK2620007561115391
Swift/bic: NDEADKKK

Osoby, które chciałyby się znaleźć na tabliczce z wymienionymi darczyńcami, zamieszczonej z tyłu ikon, proszę o dopisanie swojego imienia i nazwiska do tytułu przelewu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zawieszenie i poświęcenie i okadzenie ikon nastąpi 3 grudnia, w dniu wspomnienia św. Franciszka Ksawerego.

PIERWSZE SZKICE IKON: