Sankt Augustins Kirke nie jest parafią, lecz kościołem rektoralnym. To znaczy, że wszystkie dokumenty związane z chrztem zostaną przez nas dostarczone do parafii Sankt Ansgars Kirke (jest to również nasza rzymskokatolicka katedra), na terenie której leży nasz kościół. Prosimy rodziców, którzy pragną ochrzcić swoje dziecko w naszym kościele, aby podjęli następujące kroki:

1) Prosimy o osobisty kontakt z którymś z ojców z Sankt Augustins Kirke.

2) Jeśli nie należą Państwo do naszej parafii, prosimy o zarejestrowanie się do niej przez system “kirkeskat”. Blankiet rejestracyjny można nabyć w zakrystii naszego kościoła.

3) Prosimy dostarczyć następujące dokumenty:
a. forældrenes dåbsattester (czyli świadectwo chrztu rodziców. Jeśli jeden z rodziców nie jest ochrzczony, wtedy należy dostarczyć kopię fødsels- og navneattest, czyli świadectwo urodzenia i nadania imienia). Jeśli świadectwo chrztu jest w parafii w Polsce i nie ma możliwości w najbliższym czasie odebrania go osobiście, proszę skontaktować się z proboszczem parafii, gdzie zostaliście ochrzczeni i zapytać, na jakich zasadach wyciąg z aktu chrztu może być przekazany komuś z rodziny na miejscu lub czy jest możliwość wysłania kopii (zdjęcie, skan) drogą mailową.
b. barnets fødsels- eller navneattest, czyli świadectwo urodzenia i nadania imienia dziecka
c. ewentualnie również vielsesattest, czyli dokument stwierdzający zawarcie małżeństwa

4) Prosimy wypełnić na komputerze dåbsskema, a następnie wydrukować. Plik do wypełnienia znajdziecie do ściągnięcia —>>> TUTAJ (DÅBSSKEMA)

Proszę pamiętać, aby wpisać imiona, nazwiska i inne dane zgodnie z pisownią widniejącą w dokumentach tożsamości. Jeśli imię lub nazwisko dziecka zostało zarejestrowane w Danii bez polskich znaków diakrytycznych (ą, ę, ś, ć, itd.), proszę je taki samo zapisać w dåbsskema.

5) Zebrane dokumenty (wraz z dåbsskema) proszę dostarczyć osobiście, wydrukowane lub skserowane.

6. Prosimy o wybór rodziców chrzestnych (zwyczajowo dwóch, jednego mężczyznę oraz jedną kobietę, jeśli to nie możliwe mogą być jedna lub dwie kobiety / jeden lub dwóch mężczyzn). Rodzice chrzestni powinni być wierzącymi chrześcijanami, powyżej 16. roku życia. Przynajmniej jeden z chrzestnych powinien być katolikiem z przyjętym sakramentem bierzmowania.

 

Wszystkie przekazane przez Państwa dokumenty są przekazane do kancelarii parafialnej Sankt Ansgar Kirke (Bredgade 64, 1260 København K). Dokumenty będą przechowywane w kancelarii parafialnej Sankt Ansgar Kirke przez kolejne pięć lat od udzieleniu sakramentu, po tym czasie zostają one wykasowane i zniszczone. Do kościelnej księgi chrztów w Sankt Augustins Kirke zostają ręcznie przepisane następujące dane: 1) imiona i nazwisko chrzczonego dziecka; 2) dzień i miejsce jego urodzenia; 3) data i miejsce chrztu; 4) imię (imiona) i nazwisko ojca dziecka, jego data i miejsce urodzenia oraz wyznanie; 5) imię (imiona) i nazwisko matki dziecka, jej data i miejsce urodzenia oraz wyznanie; 6) data i miejsce zawarcia związku małżeńskiego rodziców chrzczonego dziecka, jeśli rodzice mają zawarty związek małżeński (zarówno katolicki jak i niekatolicki); 7) imię (imiona) i nazwisko ojca chrzestnego; 8) imię (imiona) i nazwisko matki chrzestnej; 9) imię (imiona) i nazwisko szafarza chrztu świętego.